Szegedi Tudományegyetem, Gazdaságtudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Információk  --  Hallgatóinknak  --  HÖK  --  Közgázoló  --  Közgázoló 2014. április

Kérdezz - Felelek: Dr. Kiss Gábor Dávid

KGD

Az előző részben Dr. Kovács Péter Tanár urat kerestük meg kérdéseinkkel, aki Dr. Kiss Gábor Dávidot jelölte meg, így a továbbiakban most az ő válaszait olvashatjátok!

Vajmi kevés lehetőség nyílik úgy igazán megismerni oktatóinkat, akik hétről-hétre kiállnak a katedrára, hogy átadják tudásuk egy részét a diákseregeknek. Éppen ezért indítottuk útjára e rovatot, melyben 10, nem éppen a gazdaságtanhoz kapcsolódó kérdést teszünk fel valamelyik oktatónknak! Továbbá válaszadóinkat arra is megkérjük, hogy nevezzék meg, ki legyen a következő és tegyenek is fel neki egy kérdést. Az előző részben Dr. Kovács Péter Tanár urat kerestük meg kérdéseinkkel, aki Dr. Kiss Gábor Dávidot jelölte meg, így a továbbiakban most az ő válaszait olvashatjátok!


Mindig a gazdaságtudományok álltak Önhöz legközelebb vagy elgondolkodott másik szakmán is?

Gimnáziumban előbb a földrajzba szerettem bele, később ezt követte a történelem. Az egyetem alatt a Herman koleszban laktam, így szert tettem fizikus, biológus és infós barátokra a közgazdászok mellett. Szóval nem mondhatnám, hogy nem mozgok otthonosan multidiszciplináris környezetben – különösen, hogy a feleségem is kutatóbiológus. Szerintem még a szűkebb érdeklődési területem, a nemzetközi pénzügyek és az ökonometria találkozása is van olyan tág, hogy az ember mindig valami érdekességre bukkanjon. A rendezvényszervezés, mint olyan viszont bizonyítottan távol áll tőlem. :)


Miért döntött végül a közgazdaságtan mellett?

Mert érdekes. Vegyünk például egy fizikust, aki megépít egy lézert, és művel vele csoda dolgokat, amiből utána mérhető eredményei lesznek, amelyből levonhat következtetéseket. Vagy mondjuk egy biológus esetében is hónapokat kell eltölteni a növénykék babusgatásával, hogy utána bármiféle statisztikai következtetést lehessen tenni. Nos, nekem van egy ~9 milliárd lakosú bolygóm, ahol a komplex hálózatként működő tőkepiacok termelik az adatokat a nap minden másodpercében. Hát nem csodálatos?


Mennyire izgult az első, egyetemi hallgatóknak tartott órája előtt? Hogy sikerült?

PhD hallgatóként az első órám Pénzügyi alapismeretek volt a JGYPK Juhász Gyula Pedagógusképző Karon keddenként, hajnali 8 órától. Ilyen korán az ember egyszerűen nem lehet ideges. A második órám a kutatási témámra épülő Komplexitás a tőkepiacon volt, amit viszont kezdetektől fogva imádok, így ott sem nagyon izgultam. Ellenben, amikor másodéves PhD hallgatóként kaptam egy teli GO 0-át, tele magyar és Erasmus hallgatóval, hogy tartsak nekik Project management in the EU-t, nos, akkor azért rendesen készülni kellett szövegírás terén is.


Hogyan néz ki egy átlagos napja?

Amennyiben a hétfő egy átlagos nap, akkor 9-kor kelek, majd az index, a Guardian és az e-mailek átnézése után frissítem az angol és a magyar nyelvű komplexitás a tőkepiacon tárgyak anyagát. Tekintve, hogy utóbbinál erősen Matlabos irányba fordultunk, míg az előbbinél a nemzetközi pénzügyi menedzsmentes irány került előtérbe az Erasmusos hallgatók eltérő háttere miatt. A félév elején még egy kiadós készülés következett ez után még az esti Nemzetközi pénzügyekre is, amikor még a jegybankok céljaival, a monetáris politika eszköztárával és egyéb, állandóan változó dolgokkal kellett foglalkozni – a félév második felében már a Könyvből dolgozunk, ami nagyban egyszerűsíti a dolgomat. Ezt követően délben bemegyek a Karra és elvégzem a doktori iskolás teendőket is, majd kettőtől nyolcig áramoltatom a tudást a hallgatók irányába.


Mivel tölti legszívesebben szabadidejét, milyen hobbijai vannak?

A szabadidő passzív eltöltésére kiválóan alkalmas a Top Gear, Hustle, Leverage vagy egyéb, nevelő célzatú sorozatok nézése. Emellett a Starcraft, Civilization V és az Open Transport Tycoon szokott előkerülni. Emellett imádok kerékpározni – 2003-ban volt az első 100km feletti túrám, és azóta egyszerűen muszáj tekerni. Különösen cikkírás előtt és után. Szerencsére a feleségem és a barátaim is hasonlóan vélekednek.


Melyik országba utazna el legszívesebben?

Svájc. Alföldi gyerek számára felfoghatatlan magas hegyek egy meseszép tó két oldalán, csodálatos minőségű aszfalt és nyílt kerékpársáv a kétszámjegyű főutak szélén. Megunhatatlan.


Melyik az a könyv, amit nem tudott letenni?

Ilyenből nagyon sok volt. Gimnazistaként Eisenhowertől a Keresztes háború Nyugat-Európában, majd negyedéves pénzügyesként Dunbartól a Talált Pénz (ezt szó szerint a kertünkben álló cseresznyefán olvastam ki), de hasonló volt Wolfgang Behringer: A klíma kultúrtörténete is, ami sokkal inkább gazdaságtörténeti munka, mint az a címe sugallaná. Peter Spufford Hatalom és haszon című munkája pedig példátlanul szépen mutatja be azt, hogyan szökkent szárba alig száz év alatt a középkori európai kereskedelmi és pénzügyi rendszer az árutermelés megjelenése után. De igazából bármelyik Iain M. Banks, Jack McDevitt vagy Vavyan Fable könyv ugyanezt a hatást éri el. Nem beszélve az Indóház magazin legújabb számáról.


Melyik az a film, melyet legtöbbször látott?

Anno volt egy hagyomány, hogy a Leghosszabb nap című filmet minden év június 6-án megnéztem. De esélyes még a Hot Fuzz (Vaskabátok) című angol műalkotás is első helyezettnek a Scary Movie 3 mellé. Sorozatok közül vitathatatlanul első helyezett a Battlestar Galactica és a Stargate Atlantis – de csak azért, mert a Person of Interest (szerencsére) még nem fejeződött be.


Milyen zenét szokott hallgatni?

Kerós túrák elején általában Chemichal Brotherst hallgatok, mert a kellően meditatív ciripelés lenyugtatja az ember idegeit. Utána viszont jöhet bármi AC/DC-től, vagy Motörheadtől. Metallica és Nightwish (Tarjával!) kizárólag hátszélben és jó forgalmi és útviszonyok között megengedett. A Highway to Hell ellenben tiltólistán van, mert valamiért mindig olyankor kaptam defektet egy időben. A sokadik „szakadó esőben gumit cserélek az út szélén kikötött tehén mellett a Préripályán” jellegű akció után töröltem a tracklistről. Egyszer egy éjszakai túrán utolsó indulóként pattogtam a Szentes és Mindszent közötti gát tetején, fél órával lemaradva a távolban vöröslő hátsólámpájú utolsó előtti indulók mögött – akkor kifejezetten felemelő volt Belga: Dal a madártani egylethez című számát énekelni. Emellett szeretem a bluest és mostanában sokat hallgatom Seasick Steve-t.


Tegyük fel, hogy lenne lehetőség az időutazásra: melyik korba látogatna el?

A Vulkáni Tudományos Akadémia szerint az időutazás nem lehetséges.


+1 Miért a Critical Mass rendezvénnyel kötötted össze az esküvőd?

Mert addig nevettünk rajta, hogy milyen vicces lenne az épp szombatra eső autómentes napra tervezett CM előtti délután házasodni, hogy végül megtetszett. Eredetileg a két dolog nem lett volna összekötve, de a sajtóanyagot író barátaink a végére odabiggyesztették, hogy „A CM voltaképpen nászmenet is lesz, mert sirdaveGD a vonulás előtt köt házasságot Hajnival, ők vezetik majd föl a tömeget végig az útvonalon . :)”. Innentől egyenes út vezetett a „Nászmenet lesz a Critical Mass”szalagcímig, de a Tömeg és a városlakók nagyon aranyosak voltak az egész út során.


Kérem, jelölje meg, hogy ki legyen a következő, s tegyen fel neki egy kérdést!

Farkas Gergely

Milyen hosszú út vezetett a katonák motivációjának vizsgálatától a családi vállalkozásokig?

Csomós Elíz