Szegedi Tudományegyetem, Gazdaságtudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Információk  --  Hallgatóinknak  --  HÖK  --  Közgázoló  --  Közgázoló 2014. június

Sberbank: a magyar bankolás jövője?

sberbank

Jelentős piaci befektetésre készül az orosz óriás, melyről pontos adatok nincsenek, ám a szakértők szerint a vállalat több százmillió eurót akar befektetni a régióba, hogy a jelenlegi 3%-os részesedésüket legalább 5%-ra növelhessék.

A kezdetek


A Sberbankot 172 éve alapították (!) takarékpénztárként, I. Miklós cár rendelete nyomán, célja az orosz igények maximális kielégítése volt. 2012-ben, az addigi nagy, de szinte kizárólag orosz területen működő Sperbank új irányt tűzött ki magának: nyitni szeretne Nyugatra, legalábbis a volt Keleti tömb országai felé. Ennek első lépéseként 505 millió euróért felvásárolták a Volksbank kelet- és közép-európai leányvállalatait – köztük a Magyarországi Volksbank Zrt.-t – tömörítő VBI-t. A VBI 9 országban volt jelen, melyek közül csak egyet, a romániai leányvállalatot nem vásárolta meg a veszteséges működésre hivatkozva.

A bank egy új irányvonalat kíván kitűzni, nagy áttöréseket lát a térségben, s a későbbi nyugati, illetve török és lengyel bankok megvételétől sem zárkózik el. Mára már sikerült is megvásárolniuk a török Denizbankot, de nyilatkozataik szerint ez nem elégítette ki igényeiket, további felvásárlást terveznek. A Sberbank ezen ügyletek keretében több mint 295 fiókkal, és 600 ezer ügyféllel lett gazdagabb, s Magyarországon feliratkozott a 15 legnagyobb bank listájára.


Áttörő sikerek


A legnagyobb orosz bank megállíthatatlannak tűnik, a szakértők által valószínűsített növekedés maximumánál is sikerült jobb mutatókat összehozniuk, 2013 harmadik negyedévében az adózott eredménye 93,8 milliárd rubelt, azaz 2,9 milliárd dollárt tett ki (1 rubel ~ 6,44 forint). Ez a profit 7%-kal múlta felül az egy évvel korábbit és 1%-kal a szakértők becslését. Bár már ekkor is az orosz bank adózott eredménye 268,3 milliárd rubel volt 9 hónap alatt, Herman Gref, a Sberbank vezérigazgatója kijelentette, 2019-re meg szeretné duplázni a bevételt. A Sberbank tőkeértéke alapján már most Európa harmadik legnagyobb hitelintézete 70 milliárd dollárral (1:HSBC, 170 milliárd dollár, 2: Santander 80 milliárd dollár).


Mit tervez az orosz gigabank hazánkban?


Ambiciózus tervei vannak a Sberbanknak hazánkban akkor, amikor a legtöbb külföldi bank a kivonulást fontolgatja. Mark Arnold, a Sberbank Europe vezérigazgatója elmondta, hogy jelenlegi piaci részesedésüket jelentősen feljebb szeretnék tornászni, melyre lehetőségük is van, hiszen nincsen olyan „örökségük”, amely gátolná őket ebben. Ugyanakkor kijelentette, hogy a megvásárolt bankcsoport több szempontból is nagy kihívás elé állította őket, hisz hazánkban mind gazdasági, mind szabályozói oldalról elég komoly akadályok állnak a jelenleg működő bankok előtt. A Sberbank azonban minden eddigi célkitűzést teljesített és nagy valószínűség szerint mind növekedési potenciálját, mind az általa termelt profitot képes lesz növelni.


Ahhoz, hogy a növekedés elkezdődjön, rengeteg türelemre, illetve tőkére van szükség. „A régióban 280 fiókot neveztünk át tavaly, így Magyarországon is megtörtént a névváltás. Úgy gondolom, hogy a név ismertsége növekszik, de egy új szereplőnek szüksége van arra, hogy megkülönböztesse magát a piacon” – értékelt Mark Arnold. Az eredeti célkitűzésük, hogy belépjenek a piacra és rendezzék soraikat, megtörtént, azonban az igazi feladat most következik. Célkitűzésük egyik legjelentősebb pontja az internetes és digitális bankolás fellendítése hazánkban, melytől új ügyfelek megnyerését remélik. Mark Arnold szerint ma Magyarországon az emberek jelentős része továbbra is a fiókban folyó, személyes bankolást részesíti előnyben. Ezt ők kevésbé hátrányként, mind inkább lehetőségként fogják fel. Véleményük szerint addig, amíg a hazai bankok nem végezhetnek jelentős struktúra-átalakítást, hisz azzal infrastruktúrájukat, valamint központi stabilitásukat veszélyeztetnék, addig a Sberbank ezt a piaci részt tökéletesen le tudná fedni. Megvan számukra a pénzügyi háttér és a szakértelem is, hogy egy digitális bankot építsenek fel, és mivel még „nem elég nagyok”, így az örökségük miatt sem kell aggódniuk.


Hosszú távú befektetés


Jelentős piaci befektetésre készül az orosz óriás, melyről pontos adatok nincsenek, ám a szakértők szerint a vállalat több százmillió eurót akar befektetni a régióba, hogy a jelenlegi 3%-os részesedésüket legalább 5%-ra növelhessék. Mark Andor szerint Magyarország banki viszonylatban nagyon kényes és rengeteg energiára van szükség ahhoz, hogy átütő sikereket érjenek el, ám véleménye szerint a jövő a Sberbank előtt áll. Ha megnézzük ma hazánkban nincsen versenyképes digitális bank, bár a különböző bankoknak vannak elektronikus ajánlatai, ezek közül egyik sem radikálisan új. A befektetésre azért most volt szükség, hisz hatalmas méretekben növekszik a mobilról történő internethasználat, melynek egyik jövőbeli (vagy már jelenbeli) használhatósága az online bankolás. A Sberbank véleménye szerint 10-15 év múlva már az ügyfelek nagy része otthonról, mobiljáról végezné banki intéznivalóit, s ebben véleményük szerint senki nem tud jobb ajánlatot nyújtani majd számukra, mint ez az orosz óriás, így Magyarország egyik meghatározó bankjává válhatnak.


Farkas Tamás


Kép forrása: globalpressclub.com