2 nap múlva foci VB! Szeghalmi Zsoltot Latin-Amerika szakértőt, a Kitekintő.hu szerkesztőjét kérdeztem a VB-ről, a gazdasági és társadalmi hátteréről.
A világ 5. legnagyobb országa. A világ 7. legnagyobb GDP-je. Hatalmas vagyoni és jövedelmi különbségek. Hatalmas labdarúgó kultúra és hatalmas szeretet a labdarúgás iránt. Ez Brazília, és ez az ország rendezi a 2014-es Labdarúgó-világbajnokságot.
Jeleztem a szerkesztőség irányába, hogy szívesen tudósítanék élőben a 2014-es labdarúgó VB-ről, hogy a hallgatók első kézből értesüljenek a legfrissebb hírekről. Szívesen feláldoztam volna a vizsgaidőszakom végét és a nyári szünetem elejét, és már elképzeltem, ahogy a brazil tengerparton, a pálmafák alatt koktélt szürcsölgetve cikket írok. Minden áldozatot meghoztam volna, de sajnos érthetetlen pénzügyi kifogások miatt a szerkesztőség erre nem tudott forrásokat biztosítani számomra. Ez a meglepő és igen felháborító tény után egy olyan szakértő véleményét olvashatjátok, akitől sok érdekességet tudhattok meg a VB gazdasági és társadalmi hátteréről.
Szeghalmi Zsolt Latin-Amerika szakértő, emellett a Kitekintő.hu szerkesztője. Fél évig Brazíliában élt és a Kőrösi Csoma Sándor program keretein belül ápolta a kulturális kapcsolatokat a brazíliai magyar közösséggel.
Közgázoló: Elkészültek a stadionok? Brazília készen áll?
Szeghalmi Zsolt: A stadionok elkészültek. Amikor a csúszásokról beszélünk, akkor arra kell gondolni, hogy parkolók, buszsávok, buszmegállók vagy valamilyen útvonalak nem készülnek el időben. Nyolcan haltak meg eddig az építések során, amely a csúszásokkal és a felfokozott építési tempóval magyarázható.
Közgázoló: Mennyire megosztott a brazil társadalom a VB-vel kapcsolatban?
SzZs.: A korrupció mellett a fő kérdés igazából az , hogy szükség van-e bizonyos stadionokra. A brazilok nyolc várossal pályáztak, de a FIFA ezt kibővítette 12-re, ezért szükséges volt új stadionokat építeni. Amikor megkapták a rendezés jogát 2008-ban, akkor az elnök azt mondta, hogy be kell vallanunk, nincs alkalmas stadionunk, ezért mindegyiket fel kellett újítani vagy újat kellett építeni. Ez a legélesebb kérdés, hiszen rengeteg pénzt költöttek rájuk és van két olyan stadion, amelyet nagy valószínűség szerint a VB után nem fognak semmire sem használni, mert ebben a két városban (Brazíliaváros, Manaus) nincs is első osztályú csapat.
Nem a foci ellen, nem a VB ellen tüntetnek, hanem a lebonyolítás, a kormány, a FIFA ellen és a szociális problémák miatt. Nem a focival van bajuk (hiszen imádják) és nem is a VB-vel. Amikor megkapták a rendezési jogot 2008-ban, a brazilok 80%-a úgy vélte, hogy pozitív hatása lesz az ország számára. Most 55%-uk azt mondja káros lesz. A brazil ismerőseim, bárkivel is beszélek, gyűlöli a lebonyolítást. Sokan azt mondják, hogy nem is örülnének, ha nyerne Brazília, hiszen a győzelem elfeledtetné a problémákat.
Közgázoló: És mi lesz akkor, ha nem Brazília nyeri meg a brazíliai világbajnokságot?
SzZs.: Ugye tudjuk, hogy Brazíliának mindig csak az aranyérem elfogadható. Két ember izgulhat leginkább azzal kapcsolatban, hogy a brazíliai VB hogyan sikerül és nyernek-e a brazilok. Az elnök asszony (Dilma Rousseff –a szerk.) és Joseph Blatter. A brazil elnökválasztást most októberben rendezik. Ha a válogatott nem nyer, akkor a brazil társadalom valószínűleg fel fogja tenni a kérdést, hogy mire ment el ez a sok pénz. Ebbe belebukhat Dilma, de jelenleg még vezeti a közvélemény kutatásokat. Blatter viszont csak akkor indul el ötödszörre és csak akkor lesz esélye a FIFA elnökválasztásán (2015), ha nem lesz botrány, és viszonylag gond nélkül le tudják bonyolítani a VB-t a brazilok.
A társadalom azért is haragos, mert a közbiztonság megerősítése érdekében a kormány sok esetben a jogállamiságot kikezdő intézkedéseket hoz. Sokszor azelőtt akarnak embereket letartóztatni, mielőtt elkövettek volna valamit. A lehallgatások állandóak és nem szeretnék, hogy tüntetők megzavarják a rendezvényeket, elsősorban a megnyitót Sao Pauloban.
Egy másik fontos nézőpont, ami szerintem az egésznek a kulcsa, hogy miért most tüntetnek. Szerintem két oka van, az egyik, hogy 64 év után most rendeznek újra VB-t és most költekeznek. A másik, Brazíliában az utóbbi évtizedben Lula elnöksége (Luiz Inácio Lula da Silva, 2003-2010-ig- a szerk.) alatt 40 millió embert kiemeltek a szegénységből és beemelték őket a középosztályba. Ez a 40 millió ember már adózik, ezért jobban figyel arra, hogy az adóját mire költik. Mivel már nem támogatásból élnek, hanem adófizetők, így nekik is fontos az elszámolás. (Miért kerül háromszor annyiba egy stadion?)
Ez a 40 millió ember már nem favelákban (nyomornegyed- a szerk.) él, van áram, van vízellátás, már munkájuk is van. Felkerültek a középosztályba, lehet, hogy csak alsó-középosztály, de középosztály. Brazíliáról eddig mindig azt tartották, hogy hatalmasak a jövedelmi, társadalmi különbségek. Ott vannak a favelákban élő szegények és a luxus villákban élő nagyon gazdagok.
Közgázoló: A brazil infrastruktúra nagyon fejletlen, ami a gazdaság fejlődését is hátráltatja. Ebből a szempontból ezek a beruházások szükségszerűek, és a VB után is hozzájárulhatnak a gazdaság fejlődéséhez. Igaz ez a megállapítás?
SzZs.: Rengeteget költött a kormány, és ez a VB minden idők legdrágább VB-je. Ez nem titok! Annyiba került, mint az előző három összesen, a dél-koreai öt milliárd, a német hat milliárd és a dél-afrikai négy milliárd dollárba került. Még nincs pontos adat, hiszen még tartanak a beruházások, de ez a VB körülbelül 14 és 16 milliárd dollárba fog kerülni, és sok stadion például a brazíliavárosi is háromszorosával lépte túl a tervezett költségvetést. Ez okozza felháborodást, hiszen nyilvánvaló, hogy a korrupció okozta a túlköltekezést.
Három fő probléma van. Az egyik a hatalmas túlköltekezés, a második, hogy ezt a társadalom feleslegesnek tartja, hiszen lesznek olyan stadionok, amelyeket nem tudnak majd kihasználni és csak egy kis csoport érdekeit szolgálja. A harmadik, hogy a bevételeket a FIFA viszi el, de nem járul hozzá támogatásokkal. A beruházások 90%-a brazil közpénzből épül, de a médiajogok és a jegybevételek felett a FIFA rendelkezik.
A kormány kommunikációjának középpontjában az infrastrukturális beruházások állnak. A FIFA elviszi a jegybevételekből és a médiajogokból származó költségeket, de ezek a beruházások itt maradnak. 4 milliárd dollárba kerültek a stadionok, de a maradék, körülbelül 10 milliárd dollárt infrastrukturális beruházásokra költötték. A tüntetések fő szlogenje, hogy ezt a hatalmas összeget, miért nem az oktatásra vagy az egészségügyre költi a kormány. Ez természetesen igaz, de nem szabad elfelejteni, hogy 2010 óta 400 milliárd dollárt költöttek oktatásra és egészségügyre, ami a stadionok költségének körülbelül a 100-szorosa.
Közgázoló: Milyen a brazil közbiztonság?
SzZs.: Ez az ország a földi paradicsom lenne. Kedvesek az emberek, kellemes a klíma, érdekes a kultúra, finomak az ételek, a gyümölcsök, gyönyörűek a tájak és gyönyörűek a nők, de a biztonság miatt élhetetlen egy európainak. Bármikor kirabolhatnak és minden támadás fegyverrel történik. Minden nőnek van egy olyan ismerőse, akit megerőszakoltak már és este nem lehet egyedül sétálni az utcán.
Közgázoló: A kormány milyen lépéseket tesz a közbiztonság megerősítése érdekében?
SzZs.: Prevencióval készülnek, titkosszolgálati eszközökkel megpróbálják már most elzárni azokat az embereket, akik potenciálisan veszélyesek. Több rendőrt vezényelnek ki az utcára, de nehezíti a helyzetet, hogy a rendőrök is sztrájkolnak.
Közgázoló: Milyen pozitív hatása, hatásai lehetnek a VB-nek a brazil gazdaságra?
SzZs.: A kormány kampányvideóiban megjelenő szlogen az, hogy a VB jót fog tenni Brazíliának. A kormány érvelése szerint az infrastruktúra megmarad és a beruházások új munkahelyeket teremtenek. 700 ezer új munkahely keletkezett és még létre fog jönni a VB-nek köszönhetően.
Közgázoló: Ezek a beruházások mennyire járultak hozzá a GDP növekedéséhez?
SzZs.: Minimálisan. A szakértők szerint körülbelül 0,4%-kal járultak hozzá a beruházások a GDP-hez. A brazil gazdaság hatalmas és kizárt, hogy az egész gazdaságra nézve jelentősebb pozitív hatást fejtsen ki, ellenben a riói olimpiával, amely egy régióra fókuszál, ezért a szakértők pozitív hatást várnak tőle.
Közgázoló: A független szakértők általában mit jósolnak a VB gazdasági hatásairól?
SzZs.: Az általános nézet, hogy szigorúan gazdasági szempontból kis hatással lesz a gazdaságra és bizonyos elitkörök érdekeit szolgálja. Ezzel kapcsolatban meg kell említeni három legendát Ronaldót, Pelét és Romariót, a 9-est, a 10-est és a 11-est. Ronaldo tagja a szervezőbizottságnak és több milliárdot keres, Pelé vállalkozásai szintén nagyon jól keresnek belőle, Romario személye nem anyagi szempontból érdekes, hanem, mert egy VB kritikus szövetségi képviselő.
Anyagilag ebből a FIFA jár jól, Brazíliának pedig inkább presztizs kérdés, hogy meg tudja-e mutatni a világnak, hogy le tud bonyolítani egy ekkora rendezvényt. Ez inkább egy politikai és sportdiplomáciai kérdés.
Közgázoló: Végül már csak egy kérdés: ki fog nyerni?
SzZs.: Inkább azt mondom, hogy szerintem ki nem. Brazília abszolút esélyes, de nem fogják megnyerni, mert túl nagy nyomás lesz rajtuk. 1950-ben volt az előző brazil VB, akkor avatták fel a Maracanát, amit arra építettek fel, hogy megnyerjék otthon a VB-t, de a döntőben Uruguay 2-1-re nyert egy 80. percben szerzett góllal 210 ezer néző előtt.
Argentínát nagy esélyesnek tartják, de ha Argentína nyerne Brazíliában, az a világ legnagyobb tragédiája lenne, hatalmas sokkot jelentene a braziloknak. A brazil Marca főszerkesztője úgy fogalmazott, ha nem mi nyerünk, akkor mindegy, hogy ki, csak ne Argentína.
Én ezek után azt mondom, hogy Németország csöndben „odasettenkedhet” az első helyre.
Végül annyit még szeretnék hozzá tenni, hogy a kormánynak van egy másik híres jelmondata is: „a VB-k, VB-je lesz” („Copa das copas”). Minden idők legjobb VB-je lesz, ami brazil győzelmet és zökkenőmentes lebonyolítást jelent. Tehát hatalmas a vezetők felelőssége!
Június 12-én (csütörtökön)a nyitómeccs után, az M1 Barangolások öt kontinensen című műsorában további érdekességeket hallhatok Szeghalmi Zsolttól a foci VB-vel kapcsolatban!
A képek forrása: bbc.com, theguardian.com, w3sportswallpapers.com
Honti Tamás
Diplomaosztó ,Európai Unió ,SZTE ,Szegedi Tudományegyetem ,felsőoktatás ,infláció ,klaszter ,kommunikáció ,konvergencia ,közszféra ,liberalizáció ,marketing ,munkanélküliség ,regionális gazdaságfejlesztés ,regionális politika ,regionális versenyképesség ,szervezeti kultúra ,területfejlesztés ,versenyképesség ,versenyszabályozás ,