Vajmi kevés lehetőség nyílik úgy igazán megismerni oktatóinkat, akik hétről-hétre kiállnak a katedrára, hogy átadják tudásuk egy részét a diákseregeknek. Éppen ezért indítjuk útjára e rovatot, melyben 10, nem éppen a gazdaságtanhoz kapcsolódó kérdést teszünk fel valamelyik oktatónknak!
Továbbá válaszadóinkat arra is megkérjük, hogy nevezzék meg, ki legyen a következő és tegyenek is fel neki egy kérdést. Elsőként karunk dékánját, Dr. Vilmányi Márton Tanár urat kerestük meg kérdéseinkkel:
Mindig a gazdaságtudományok álltak Önhöz legközelebb vagy elgondolkodott másik szakmán is? Miért döntött végül a közgazdaságtan mellett?
Őszintén szólva nem közgazdásznak készültem, legalábbis 16 éves koromig biztosan nem. Az állatorvosi szakma vonzott, és meglehetősen tudatosan készültem is rá. A Radnóti Miklós Gimnázium biológia tagozatán aztán valahogyan mindez átalakult. Hogy a sejtbiológia iránti alacsony vonzalmam, vagy biológia melletti másik „szerelem” a történelem mögötti gazdasági összefüggések iránti érdeklődésem döntött, azt nem tudom. Nagy valószínűséggel szerepet játszott az is, hogy a családomban többeknek van közgazdász, vagy üzemgazdász végzettsége.
Mennyire izgult az első, egyetemi hallgatóknak tartott órája előtt? Hogy sikerült?
Nos, ez egy jó kérdés, már sajnos kevéssé emlékszem. Annak idején Sallai Miklós Tanár úr adott lehetőséget, hogy demonstrátorként menedzsment alapjai szemináriumok során működjünk közre. Akkoriban valószínűleg izgultam, de mindig többen voltunk ott, Tanár úr felügyelete alatt. Mikor aztán „egyedül” kezdtem oktatni, mindez már természetessé vált. Mindenesetre némi pozitív izgalommal vegyes várakozást ma is érzek minden egyes kurzus első óráján. Azt hiszem, ha mindez nem lenne, nem lenne érdekes az oktatás!
Hogyan néz ki egy átlagos napja?
Rendkívül sűrűn… Egy átlagos napon korán kelek, hogy tudjak foglalkozni olyan nyitott kérdésekkel, melyeket végig kell gondolni, véleményt kell róluk formálni, vagy legalábbis el kell bennük mélyülni. A délelőttjeim levelezéssel, illetve az adminisztratív feladatok elvégzésével telnek, míg délután foglalkozom általában az egyes kezdeményezett projektek előrehaladásával, kari partnereinkkel való kapcsolatok ápolásával, stb… Persze minden nap némiképpen más, hiszen attól függ, van-e órám, mikor vannak egyes előre ütemezett egyetemi egyeztetések, rendezvények, ahol képviselem a kart. Mindenesetre előre két hétre most is nehezen találok időpontot a naptáramban.
Mivel tölti legszívesebben szabadidejét, milyen hobbijai vannak?
A szabadidőm jó részét gyermekeimmel és a családommal töltöm. Most éppen meg kell tanuljak kisfiammal a Playstation-ön kosárlabdázni. Azt hiszem, sokszor ki fogok kapni… Nagyon szívesen olvasok, elsősorban történelmi vagy társadalmi kérdésekkel foglalkozó könyveket. Bár az utóbbi időben erre kevés időm maradt, azért hétvégeken, éjszakánként néha jut rá némi időm. Számomra a teljes kikapcsolás az aktív pihenés – télen síelés, nyáron az evezés, de ebbe a körbe tartozik a családi nyaralás is…hál’Istennek a gyerekek is kevés szabadidőt hagynak.
Melyik országba utazna el legszívesebben?
Latin-Amerikában még nem voltam, vonz és kíváncsi is vagyok rá! Talán egyszer…a tengeren túli utazásokra hihetetlenül nehezen veszem rá magam!
Melyik az a könyv, amit nem tudott letenni?
Több ilyen volt, de egy ilyen könyv emléke nagyon megragadt. Még tinédzser voltam, amikor Rejtő Jenőtől olvastam a Néma Revolverek Városa c. könyvet. Este kezdtem el olvasni, és valahogyan nagyon ráhangolódtam. Olyan hangosan kacagtam rajta, hogy végül hajnalban, családi nyomásra kellett felfüggesztenem, és hagynom a családot aludni!
Melyik az a film, melyet legtöbbször látott?
Ha statisztikát vonunk, akkor itt a rajzfilmek nyernek. Gyermekeim számára egyik nagy kedvencek voltak a korábbiakban a Shrek filmek, vagy az Így neveld a sárkányod…így azt hiszem ezeket láttam a legtöbbször. Ezek engem is szórakoztattak. Mozifilmben meglehetősen ínyenc vagyok – egy szimpla vígjáték még untat, egy kaptafára menő akciófilmben pedig óhatatlanul azt számolom, hogy mennyibe került, és hol a megtérülése. Ritkán nézek meg magamtól többször egy filmet, de jó filmnek azt tartom, amelyik elvarázsol, amelyik nyomot hagy bennem.
Milyen zenét szokott hallgatni?
Ez rendkívül vegyes, de most szívesen hallgatnék egy U2 vagy egy Sting albumot.
Tegyük fel, hogy lenne lehetőség az időutazásra: melyik korba látogatna el?
A 14-15. századok szerintem sorsfordítóak voltak, mozgalmassága miatt pedig rendkívül érdekes lehetett a 19. század. Azért napjainkban sincsen miért panaszkodnunk!
+1 Mikor és minek örült utoljára?
Pozitív gondolkodású ember vagyok, az apró dolgok is rendkívül feldobnak! Egy mosoly, egy furcsa szín, egy megtalált jó kifejezés, egy probléma megoldása éppúgy örömet okoz, mint egy megfeszített projekt eredménye! Most például süt a nap! :)
Kérem, nevezze meg, hogy ki legyen a következő, s tegyen fel neki egy kérdést!
Kovács Péter
Miért pont a statisztika?
Kép forrása: http://www.eco.u-szeged.hu/
Diplomaosztó ,Európai Unió ,SZTE ,Szegedi Tudományegyetem ,felsőoktatás ,infláció ,klaszter ,kommunikáció ,konvergencia ,közszféra ,liberalizáció ,marketing ,munkanélküliség ,regionális gazdaságfejlesztés ,regionális politika ,regionális versenyképesség ,szervezeti kultúra ,területfejlesztés ,versenyképesség ,versenyszabályozás ,