Szegedi Tudományegyetem, Gazdaságtudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Információk  --  Hallgatóinknak  --  HÖK  --  Közgázoló  --  Közgázoló 2014. február

HÖK választás 2014. - I. rész

hok_1

Betekintés a HÖK választáson induló két csapat berkeibe - programok, tervek és célkitűzések a fókuszban.

Az idei félévkezdés nem kisebb eseménnyel folytatódik, mint a Hallgatói Önkormányzati választásokkal. Két csapat, egy cél: elnyerni a hallgatók bizalmát és ezáltal képviselni a GTK-t, a szegedi közgazdászjelölteket. A feladatkörök elég sokrétűek, nem beszélve a felelősségről, ami a megválasztott hallgatókra nehezedik.


Ebben a cikkben a Bense Krisztina – Lipták Lilla – Farkas Tamás – Honti Tamás – Lajkó Andor összetételű csapattal ismerkedhettek meg közelebbről. Amiről kérdeztem őket: tervek, elhatározások és persze ezek megvalósítása.


Miért akarsz tagja lenni a hallgatói önkormányzatnak? – Aki válaszol: Lajkó Andor (PSZ II.)

Szerintem nagyon sok hallgatóban felmerül a kérdés, hogy mit tenne, ha egyszer HÖK-ös lenne. Bennünk is felmerült, és el szeretném mesélni, hogy miként született meg a gondolat, hogy a Hallgatói Önkormányzat pozícióit megpályázzuk:
Pár hónapja Farkas Tomi és Honti Tomi barátommal egy sör mellett a kari életről beszélgettünk és rájöttünk, hogy szeretnénk valamit hozzáadni, lendíteni rajta. Ebből a társalgásból eredt az egész ötlet, hogy el kellene indulnunk a választáson és ténylegesen megvalósítani ezeket a programokat, melyhez keresve sem találhattunk volna jobb társakat, mint Bense Krisztit és Lipták Lillát.
A személyes motivációimról pedig annyit, hogy elhivatott vagyok a közösség iránt és nem tartom elképzelhetetlennek, hogy később is hasonló területen dolgozzak. 13 éves korom óta tagja vagyok a bordányi ifjúsági önkormányzatnak és egy civil szervezetnek, amiben rengeteg szervezői feladatot látok el. Célom az, hogy a GTK-s hallgatók igényeit képességeimhez mérten maximálisan kielégítsem, és segítsem őket, hogy minél jobb közgazdászokká válhassanak.


Miért vagytok Ti jó csapat? – Aki válaszol: Lipták Lilla (KM II.)

Ez a kérdés az én szemszögemből talán a legérdekesebb. A csapatunk többi tagja már korábban is szorosabb barátságot ápolt, és én úgymond csak belecsöppentem ebbe a közegbe. Bevallom az elején tartottam is attól, hogy mennyire fog menni a közös munka, viszont csak pozitívumokról tudok beszélni. Nagyon meglepett, hogy egyből milyen gyorsan összehangolódtunk. Már az első találkozáskor sorra követték egymást a jobbnál-jobb ötletek, és nem volt kérdés, hogy elinduljunk-e a választásokon. Mind az öten más-más személyiségek vagyunk, és pont ez az, ami jó csapattá tesz minket, ugyanis teljes mértékben kiegészítjük egymást. Hihetetlenül motivált az egész társaság, és minket az hajt, hogy valami maradandót, többet, jobbat hozzunk létre a kar, a diákság számára. Nagyon jó azt látni, hogy már csak öt buzgó, lelkes embernek, mennyi jó, megvalósítható ötlete van, és akkor még nem beszéltünk a több, mint ezer másik GTK-s hallgatóról. Mennyi mindent tudnánk véghezvinni, ha összefognánk? Ilyen kis idő után is teljes mértékben megbízom a többiekben, és úgy érzem, hogy teljes az összhang a csapatunk tagjai között. Úgy vélem ez nagyon fontos az ilyen nagy felelősségű posztok betöltésekor, hisz a hallgatóság sorsa függ tőlünk. Örülök, hogy ilyen jó csapatom van, és akkor sem fogom megbánni, hogy elindultam, ha nem jutok be, mert már csak azért megérte elindulni a választáson, hogy ilyen értékes és kedves embereket ismerhettem meg, mint a csapattársaim.


Szerinted a HÖK hogyan tudja támogatni a hallgatók fejlődését? – Aki válaszol: Honti Tamás (KM II.)

Az egyetemi éltünket két részre osztanám, a szakmai életre és a szórakozásra. A legjobb, ha a kettő a találkozik, de ez egy másik kérdés. Úgy gondolom, hogy a HÖK feladata ennek a két egyformán fontos területnek az egyensúlyban tartása és fejlesztése. Lehetőséget kell biztosítani a személyes kapcsolatok kialakítására, amit széles körű szórakozási lehetőségek és a „hagyományos” közgazdász bulik segítségével lehet a legjobban elérni. Tervezzük egy saját „törzshely” létrehozását is, ahova, ha betértek, biztosan találkoztok barátokkal, ismerősökkel, GTK-sokkal. A szakmai élet felélénkítését rendezvények szervezésével és a meglévő programokról való hatékonyabb tájékoztatással valósítanánk meg. Más karok gyakorlatát nézve igenis van erre lehetőség, ugyanis kiemelkedő és elismert szakemberek tartanak nagy örömmel előadást egyetemi karokon. Szerencsére nagyon jó kapcsolatot ápolunk más szervezetekkel, melyek munkáit szeretnénk közelebb hozni a diáksághoz, ezáltal is bővíteni a szakmai és szórakozási lehetőségeket. A hatékonyabb tájékoztatást hírlevelek segítségével képzeljük el, ez csak abban különbözne a jelenlegi rendszertől, hogy előre tervezhetően, minden hallgatói szervezettel egyeztetve, a havi események időpontjait a lehető leghamarabb szeretnénk eljuttatni a hallgatókhoz e-mail vagy Facebook segítségével.


Milyen hosszú tavú céljaitok vannak? – Aki válaszol: Bense Krisztina (PSZ II.)

Elsődleges célunk a hallgatók érdekeit szolgálni es ennek érdekében olyan alapokat lefektetni, amelyekre nem csak rövid távon, hanem hosszú távon is lehet építeni. Szeretnénk egy olyan rendezvénysorozatot elindítani, amely mind a szakmai, mind a szórakozási lehetőségeket színesíti. Ez alatt az eddigi kulturális programok, illetve más karokkal történő kikapcsolódási lehetőségek kibővítését és újraszervezését értjük.
A szerda esti közgazdász bulikon kívül tervezünk egyéb, köztük zártkörű rendezvényeket is, melyeken lehetőség lesz megmutatni, miért is a GTK az ország legvidámabb kara.
Tisztában vagyunk vele, hogy egy év alatt nem lehet megváltani a világot, de szeretnénk a lehetőségeinkhez és a hallgatói igényekhez mérten a maximumot kihozni magunkból, annak érdekében, hogy létrejöhessen egy színesebb kari élet.


Miben tudna fejlődni a HÖK? – Aki válaszol: Farkas Tamás (GM II.)

Fontos lenne a felsőfokú szakképzésben részt vevő hallgatókat is bevonni a kari pezsgésbe, így még nagyobb létszámú és színesebb társaság gyűlhetne össze a kari rendezvényeken. Úgy gondoljuk, hogy az FSZ-esek tájékoztatását kicsit elhanyagolták eddig, ezen mindenképpen szeretnénk változatni. Továbbá nem látom akadályát annak, hogy a hallgatók ténylegesen belelássanak a HÖK működésébe, melyet úgy képzelünk el, hogy a gyűlések nyíltak lennének, bárki látogathatná őket és megoszthatná ötleteit, véleményeit, és ha szeretne, részt is vehetne azok megvalósításában. Szeretnénk, ha a hallgatók bizonyos döntésekbe beleszólhatnának, ezt egyszerű internetes szavazás segítségével könnyen meg lehetne valósítani. Ehhez elengedhetetlennek tartjuk az információáramlás javítását, a hallgatók tájékoztatási szintjének növelését, legyen szó akár versenyekről, ösztöndíjakról, akár előadásokról, vagy konferenciákról.


A választás menete két részben zajlik, először a jelölési fordulón (2014. február 24-25-26.), majd a választási fordulón (2014. március 4-5-6.) dől el, kik kerülnek a Hallgatói Önkormányzat testületébe, az egyes etapokon 5-5 emberre adhatjuk le voksunkat. A választás ezeken a napokon 10-16 óra között zajlik a KO-ban (Kálvária sgt. 1.).