Simonovits András tartott előadást a Gazdaságtudományi Karon.
Simonovits András 1946-ban született Budapesten. Az ELTE TTK matematikus szakán végzett, majd egyetemi doktori címet szerzett. 1970 óta az MTA Közgazdaságtudományi Intézetében dolgozik. 2008-ban megválasztották az MTA Közgazdasági Bizottsági elnökének és az MTA Társadalomtudományi Kuratóriuma tagjává. 1974-ben a Farkas Gyula díjat kapott a matematika közgazdasági alkalmazásáért. 2007. augusztus 20-án a Magyar Köztársaság Tiszti Keresztjével tüntették ki.
Simonovits András
Kornai János matematikai-közgazdaságtani modelljeiről
Kornai János 1957 és 1990 között számos világhírű matematikai-közgazdasági modellt alkotott társszerzőkkel együttműködésben. 1962-ben Lipták Tamással hozta létre a nyereségérdekeltségi modellt, amelyből cikk is született. Ugyan 1956-ig nem volt Magyarországon nyereségérdekeltség, nagy visszhangot mégsem kapott az új elméleti modell. A később megalkotott kétszintű programozási modell már igazi elméleti sikert hozott. Kornai éles kritikával elemezte a neoklasszikus közgzdaságtant, és számos gondolatot vetett fel a közgazdaságtan átalakítására az Anti-Equilibrium című, 1971-ben megjelent művében. Ebben leírta a vegetatív működés modelljét, a szabályozáselméletet. Martos Bélával közösen írt tanulmánya az Econometrica nevű folyóiratban is megjelent.
Az előadás további részében szó volt a matematikai irányításelméletről, mely során olyan fogalmakat tisztáztunk, mint a folytonos és diszkrét idő, állapot- és irányításvektor, eltérés-dinamika, valamint a stabilitás. Előtérbe került Mundel, Nobel-díjas közgazdász általános decentralizálhatósági tétele is. Zárszóként elhangzott, hogy a decentralizált szabályozás elmélete jól alkalmazható a közgazdaságtanban. (Fierpasz Flóra)
A rendezvénysorozat többi előadása is elérhető honlapunkon.
Diplomaosztó ,Európai Unió ,SZTE ,Szegedi Tudományegyetem ,felsőoktatás ,infláció ,klaszter ,kommunikáció ,konvergencia ,közszféra ,liberalizáció ,marketing ,munkanélküliség ,regionális gazdaságfejlesztés ,regionális politika ,regionális versenyképesség ,szervezeti kultúra ,területfejlesztés ,versenyképesség ,versenyszabályozás ,