Hírek  --  Hírek  --  SZTE GTK hírarchívum  --  GTK 2014. Április

EU10 konferencia

Az európai integráció alakulása az elmúlt tíz évben, és Magyarország részvétele e folyamatokban

2014. április 10.

A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar Pénzügyek és Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Intézete, a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézet és a Szegedi Tudományegyetem Frankofón Egyetemi Központ Magyarország EU-tagságának tízéves évfordulója alkalmából konferenciát szervez. A konferencia az országos „EU10” programsorozat része (bővebb információ: http://eu10.kormany.hu/).

A konferencia témája: Magyarország 2004. május 1-jén lett az EU tagja. Az immáron 28 tagú integráció igencsak eltérő képet mutat: az Unió egésze, azon belül különösen az euróövezet története eddigi legnagyobb válságát éli át, ami a gazdasági-jogi-politikai integrációnak és a valutaövezet konstrukciójának minden tökéletlenségét felszínre hozza. EU-tagságunk tízéves évfordulóján áttekintjük az integráció egészének aktuális állapotát és kilátásait, majd megvizsgáljuk hazánk helyzetét, teljesítményét és lehetőségeit.

A konferencia helyszíne: Szegedi Tudományegyetem Frankofón Egyetemi Központ előadóterme (6720 Szeged, Dugonics tér 2.)
A konferencia időpontja: 2014. május 5.

A konferencia programja

9:45-10:00 Regisztráció
10:00-10:10 Köszöntő
Az Európai Unió és Közép-Kelet-Európa mint Magyarország alapvető gazdasági-jogi környezete (moderátor: Dr. Pelle Anita)
10:10-10:40 Az európai gazdasági integráció újragondolása Dr. Farkas Beáta
(docens, SZTE GTK PNGKI)
10:40-11:10 Az elmúlt időszak alkotmányos változtatásai az európai külső „alkotmányos” korlátok mérlegén – egymásra támadó Szkülla és Kharübdisz között Dr. Kruzslicz Péter
(tanársegéd, SZTE ÁJTK NRTI)
11:10-11:40 A működőtőke-áramlás folyamatai a visegrádi országokban EU-csatlakozásuk előtt és után Nógrádi Tamás
(PhD-hallgató, SZTE KTDI)
11:40-12:00 Kávészünet
Magyarország EU-tagsága első tíz évének gazdasági, jogi és társadalmi aspektusai (moderátor: Dr. Farkas Beáta)
12:00-12:30 Magyarország részvétele az egységes belső piacon Dr. Pelle Anita
(docens, SZTE GTK PNGKI)
12:30-13:00 A magyar bíróságok és az Európai Unió – 10 év próbaidő Dr. Bóka János
(adjunktus, SZTE ÁJTK ÖJI)
13:00-13:30 Magyarország az Európa 2020 stratégia tükrében a tudásmenedzsment nézőpontjából Tandi Laura
(PhD-hallgató, SZTE KTDI)
13:30-13:45 A konferencia zárása

A konferencián minden érdekődőt szeretettel várunk!

Tíz éve az Európai Unióban
SZTE-GTK