Hírek  --  Hírek  --  SZTE GTK hírarchívum  --  GTK 2013. Június

Az SZTE is kapcsolódik a Magyar Műszaki Értelmiség Napjához

Lezer_labor_kiemelt

Színes, izgalmas programkínálattal várnak mindenkit a Szent-Györgyi Albert Agóra tudományos területén 2013. június 12-én, a Magyar Műszaki Értelmiség Napján.

2013. június 04.

Hetedik alkalommal szervezik meg az idei esztendőben Bánki Donát születésnapjához kötődve a Magyar Műszaki Értelmiség Napját, a magyar mérnöktársadalom immár hagyományosan legnagyobb rendezvényét. A cél, hogy ráirányítsák a figyelmet a műszaki értelmiség szerepére a magyar nemzetgazdaságban, kiemelve, hogy Magyarország csak akkor állhat stabil fejlődési pályára, ha a műszaki és természettudományos képzés területén markáns fejlesztési programok indulnak, melynek következtében nő az e területen tevékenykedő szakemberek társadalmi megbecsülése, javul a szakmai megítélése, presztízse. 2013-ban a járműiparra helyezik a fő hangsúlyt. A központi esemény helyszíne a Széchenyi István Egyetem Aula és Győr belvárosa, kísérőrendezvényekkel pedig szerte az országban jelentkeznek a különböző intézmények, így – tavaly után immár másodszor – a Szegedi Tudományegyetem is. A szegedi programokat június 12-én a Szent-Györgyi Albert Agóra tudományos tereiben tartják (6720 Szeged, Kálvária sgt. 23.).

Szemezgetve a kínálatból: az Agóra udvarán 12 és 13, valamint 15 és 17 óra között bemutatják az SZTE Mérnöki Kar pneumobilprojektjét. Az Informatórium Kütyüfarmja 12 órától, valamint 15.40-től interaktív kinect játékokkal és digitális családfa készítésével vár mindenkit. Ugyanitt 13.15-től 18 óráig az Intelligens Mintaotthon interaktív bemutatóin vehetnek részt az érdeklődők, a nagy laborban pedig 14 és 18 óra között érdekes tudományos előadásokat hallhatnak a lézerek anyagmegmunkálási alkalmazásai, valamint a matematika és az építészet összefüggései témakörében. 15 és 17 óra között tudományos élménytúrát is szerveznek három helyszínen.

Bővebb információ: http://www.u-szeged.hu/mmen.

A Magyar Műszaki Értelmiség Napja (június 12.) részletes szegedi programja:

12:00 – 17:00: AGÓRA UDVAR – KÁLVÁRIA SGT. FELŐLI TERÜLET: PNEUMOBIL

12:00 – 13:00: Pneumobilprojekt bemutatása

15:00 – 17:00: Pneumobilprojekt bemutatása

12:00 – 13:45, 15:40 – 18:00: KÜTYÜFARM – INFORMATÓRIUM

Interaktív kinect játékok

Digitális Családfa készítése (Hozz magaddal 10 családi fotót, melyet ingyenesen digitalizálunk)

Regisztrációhoz nem kötött.

13:15 – 18:00: INTELLIGENS MINTAOTTHON INTERAKTÍV BEMUTATÓI – INFORMATÓRIUM

13: 15 – 13:45: Interaktív bemutatók az Intelligens Mintaotthonban

Előzetes helyszíni regisztrációhoz kötött, max. 30 fő fogadása

1. Videó-konferencia működésének megismerése, kipróbálása. Hogyan tárgyalnak az üzletemberek XXI. században? (max. 10 fő)

2. Ízletes, egészséges, gyors ételek, italok készítése Whirlpool és Philips termékekkel (kóstolással egybekötött). (max. 10 fő)

– Bíborban az erő – a csodatévő cékla

– A görög istenek kedvenc itala

– Sült krumpli ropogósan, frissen

3. Mire jó a szuper vasaló, mit tud az intelligens porszívó, miért jó TV-t nézni? (max. 10 fő)

16:00 – 18:00: Interaktív bemutatók az Intelligens Mintaotthonban

Előzetes helyszíni regisztrációhoz kötött, max. 30 fő fogadása

Kezdési időpontok: 16:00, 16:30, 17:00, 17:30

14:00 – 18:00: NAGY LABOR PROGRAMJAI – INFORMATÓRIUM

14:00 – 14:45: A lézernyaláb mint szerszám – Geretovszky Zsolt (SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék)

Az előadásban bemutat jópár lézeres alkalmazást, amelyekkel különféle anyagmegmunkálási feladatok valósíthatóak meg. A lézeres vágástól a műemlékvédelmi alkalmazásokig számos példa kerül majd szóba, részben azzal a céllal, hogy az újításra nyitott hallgatóságot továbbgondolkodásra is sikerüljön serkenteni.

Regisztrációhoz nem kötött, 100-110 fő kényelmesen elfér.

15:00 – 15:40: Buborékcsarnok háromszögeléssel – Makay Géza egyetemi docens (SZTE TTIK Matematikai Tanszékcsoport – Bolyai Intézet, Analízis Tanszék)

A szegedi matematikus egy építészeti problémát oldott meg: az Euler-féle poliédertételt is alkalmazva számítógépes programot írt, amelynek segítségével akár szabálytalan buborékformájú felületeket is úgy lehet háromszögekre bontani, hogy az fém tartóváz és üveg háromszöglapok felhasználásával megépíthető legyen.

Regisztrációhoz nem kötött, 100-110 fő kényelmesen elfér.

15:00 – 17:00: TUDOMÁNYOS ÉLMÉNYTÚRA

15:00 – 17:00: Tudományos Élménytúra 3 helyszínen

30 perces bemutatók a Látványlaborban, az Informatika-történeti Kiállításban és a II. emeleti Szeminárium Teremben.

Előzetes helyszíni regisztrációhoz kötött, max. 20 fő fogadása helyszínenként.

Kezdési időpontok: 15:00, 15:30, 16:00, 16:30

– Infomatika-történeti Kiállítás interaktív bemutatója