A program az Európai Unió társfinanszírozásával, a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében valósul meg.
A Szegedi Tudományegyetem sikeres pályázatot nyújtott be a Nemzeti Fejlesztési Terv Regionális Fejlesztés Operatív Programja keretében, melynek köszönhetően 2006. június 1-én elindult "Az Európai Unió szakpolitikáinak megismertetése és a Dél-alföldi Régióban való elhelyezkedést segítő kompetenciák fejlesztése az Universitas hallgatói körében az SZTE képzési kínálatának bővítése révén" c. ROP-3.3.1-05/1.-2005-11-0002/34 azonosító számú projektünk.
A szakmai megvalósítást a GTK Pénzügyek és Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Intézetének Világgazdaságtani és Európai Gazdasági Integrációs Szakcsoportja látja el, Dr. Farkas Beáta vezetésével. A projektmenedzsmentet az ÁJK Európa-tanulmányok Központja biztosítja, Közreműködő Szervezet a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Közhasznú Társulat.
Projektünk célja, hogy a SZTE olyan hallgatóit juttassuk a szakmájukhoz kapcsolódó gyakorlatias, régióspecifikus uniós ismertekhez angol nyelven, akiknek ez a lehetőség jelenleg nem adott. A hallgatók olyan kompetenciáit kívánjuk fejleszteni, melyek a diploma megszerzése után jelentősen javítják munkaerő-piaci esélyeiket a régióban.
Ennek érdekében az SZTE Gazdaságtudományi Karán egy kutatócsoportot állítottunk fel, melynek tagjai a Dél-alföldi Régióra irányuló gazdasági vonatkozású kutatásokat végeznek és erről 8 esettanulmányt készítenek.
A kutatás eredményeire építve a projekt keretében a következő tananyagok fognak elkészülni magyar és angol nyelven:
A tananyagok gyakorlatorientáltságának biztosítása, s a regionális szempontok érvényesítése érdekében projekt partnerünk, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara közvetítésével gyakorló szakemberek véleményezik a készülő anyagok tematikáját és segítik a kutatócsoport munkáját.
A tananyagokra támaszkodva 10 kurzust hirdetünk meg 2007. szeptemberében angol nyelven. Az oktatásban részt vesznek a CSMKIK gyakorlati szakemberei is. Ezekre a kurzusokra az SZTE összes karáról jelentkezhetnek majd az érdeklődő hallgatók.
Reményeink szerint 2008 márciusában záruló projektünk hozzájárul az oktatás és a helyi szereplők világának közelítéséhez, s segíteni fogja az uniós kérdésekben tájékozott, nyelvet beszélő friss diplomások régióban való megtartását.
Diplomaosztó ,Európai Unió ,SZTE ,Szegedi Tudományegyetem ,felsőoktatás ,infláció ,klaszter ,kommunikáció ,konvergencia ,közszféra ,liberalizáció ,marketing ,munkanélküliség ,regionális gazdaságfejlesztés ,regionális politika ,regionális versenyképesség ,szervezeti kultúra ,területfejlesztés ,versenyképesség ,versenyszabályozás ,