A Dél-Alföldi régió innovációs potenciáljának magasabb szintű statisztikai adatelemzésen alapuló komplex felmérése kistérségi szinten
(BAROSS-DA07-DA-ELEM-07-2008-0001)
2009 május – 2010 október
A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar Közgazdaságtani és Gazdaságfejlesztési Intézete Lengyel Imre témavezetésével, az NKTH Baross Gábor Program Dél-Alföldre vonatkozó „Innovációs elemzések” felhívásában nyert kutatási támogatást „A Dél-Alföldi régió innovációs potenciáljának magasabb szintű statisztikai adatelemzésen alapuló komplex felmérése kistérségi szinten” című pályázatával. A kutatások 2009. május és 2010. április között folytak. A projekt 2010. május és október közötti szakasza az eredmények közzétételének időszaka.
A 18 hónap futamidejű projekt a Dél-alföldi régió innovációs képességének komplex felmérésére irányult országos összevetésben, kistérségi szinten. Kutatásaink során megmutattuk, hogy az innovációs képesség értelmezése és fejlesztése csak komplex összefüggésrendszerének ismeretében végezhető. Ennek során a szűken vett innovációs helyzetkép mellett vizsgálatuk annak versenyképességgel és jóléttel valókapcsolatát is.
Feltártuk, hogy a Dél-alföldi régió az innovációs képesség szemszögéből nem alkot valódi egységet, az egyedi sajátosságokkal bíró, egymáshoz lazán kapcsolódó kistérségek halmaza. A kistérségek közti hatalmas különbségek mellett az egyes kistérségek maguk is megosztott teljesítménnyel jellemezhetők. Szinte valamennyi rendelkezik relatív erősségekkel és gyengeségekkel.
A kép még komplexebbé válik, amennyiben az innovációs helyzetkép mellett a térség versenyképességi és jóléti helyzetét is figyelembe vesszük. Ekkor végképp egyértelművé válik, hogy kistérségek egyediek, egyedi fejlesztési megközelítéseket igényelnek, és az egyes esetekben a beavatkozások eltérő hatásai várhatók.
Kutatási eredményeinket a projekt során széles körben terjesztettük és megvitattuk célcsoportjaink tagjaival. Saját kiadványaink és rendezvényeink mellett ezt tudományos konferencia előadások, tudományos folyóirat cikkek, szakmai kerekasztal-beszélgetéseken történő részvétel és egyetemi előadások tették lehetővé.
A kutatócsoport tagjai:
Bajmócy Zoltán, PhD, egyetemi adjunktus
Kovács Péter, PhD, egyetemi adjunktus
Lengyel Imre, DSc, egyetemi tanár
Lukovics Miklós, PhD, egyetemi adjunktus
Málovics György, PhD, egyetemi adjunktus
Szakálné Kanó Izabella, egyetemi tanársegéd
A kutatásban résztvevő PhD hallgatók: Rittgasszer Imola, Tóth Mónika, Vas Zsófia
A kutatásban részvevő egyetemi hallgatók: Fáskerti Zsuzsa, Gébert Judit, Wéber Viktória
Munkánkat segítették: Hofman Dolores, Szűcs Anna
A projekt eredményeit bemutató kiadványok
|
A kutatás legfőbb eredményeit bemutató rövid kiadvány:
„Innovációs képességek, versenyképesség és jólét”
|
---|
|
A kutatás eredményeit részletesen a "Dél-Alföldi régió innovációs képessége" című Cd-Book tartalmazza
|
---|
A projekt keretén belül megtartott rendezvények:
- "Innovációs képesség, versenyképesség és jólét" című szakmai kerekasztal megbeszélés
Időpont: 2010. július 1. 10:00 – 13:00
Helyszín: SZTE Gazdaságtudományi Kar díszterme, Szeged, Kálvária sgt. 1. (I. emelet)
Tovább a kerekasztal honlapjára
- "Regionális innovációs képesség, versenyképesség és fenntarthatóság" című konferencia
Időpont: 2010. október 19-20.
Helyszín: SZTE Gazdaságtudományi Kar, 6722 Szeged, Kálvária sugárút 1.
Tovább a konferencia honlapjára
Diplomaosztó ,Európai Unió ,SZTE ,Szegedi Tudományegyetem ,felsőoktatás ,infláció ,klaszter ,kommunikáció ,konvergencia ,közszféra ,liberalizáció ,marketing ,munkanélküliség ,regionális gazdaságfejlesztés ,regionális politika ,regionális versenyképesség ,szervezeti kultúra ,területfejlesztés ,versenyképesség ,versenyszabályozás ,