Bezár

SZTEhírek

A Szegedi Tudományegyetem partneriskolája lett a szeghalmi Péter András Gimnázium

A Szegedi Tudományegyetem partneriskolája lett a szeghalmi Péter András Gimnázium

2024. február 14.
4 perc

Hozzásegíteni a gimnazistákat ahhoz, hogy könnyebben tájékozódjanak a felsőoktatás bonyolultnak tűnő rendszerében, és élvezzék az egyetem nyújtotta lehetőségeket – ilyen célok érdekében jött létre az az együttműködési megállapodás, amelyet február 12-én kötött meg a Szegedi Tudományegyetem és a Péter András Gimnázium Szeghalmon.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Jól működő általános iskolák és gimnáziumok nélkül az egyetemek nehéz helyzetbe kerülnének – mondta prof. dr. Zakar Péter, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese február 12-én Szeghalmon, a polgármesteri hivatalban. Tanárok, diákok, a Gyulai Tankerületi Központ, a város önkormányzata, valamint a Szegedi Tudományegyetem képviselői vettek részt azon az ünnepségen, amelyet a Péter András Gimnázium és Kollégium és az SZTE együttműködési megállapodásának aláírása alkalmából rendeztek.

Nem könnyű feladat megtalálni, hogy mi az, ami egy-egy diáknak megfelelő a mai felsőoktatási rendszerben – vélekedett prof. dr. Zakar Péter. - Moldvában, egy hagyományos világban, ha megkérdezik, hová megy a gyerek továbbtanulni, azt fogják felelni, hogy „a pap bácsi megmondja”. Ott csak a katolikus papnak van olyan műveltsége és rálátása a világra, hogy meg tudja ítélni, az adott gyerek képességeinek és érdeklődésének mi felel meg. A mi esetünkben nem feltétlenül a „pap bácsi” fogja ezt megmondani. Az egyetemek és a gimnáziumban tanító kollégák közös felelőssége, hogy megtaláljuk és átadjuk azokat az információkat, amelyek segítenek a döntés meghozatalában – hangsúlyozta a nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes. Megemlítette, hogy az SZTE-n több mint 20 ezer hallgató tanul, a tizenkét karon nagyon különböző kurzusok érhetők el. Az SZTE Természettudományi és Informatikai Karra például hamarosan egy újabb Nobel-díjas érkezik oktatni. De vannak olyan karok is, amelyek társadalmilag nagyon szükséges, ám tudományosan kevésbé megbecsült pályákra készítik fel az embereket, például óvónőket, tanítónőket képeznek.

- Itt, a Berettyó partján, a Kis-Sárrét központjában is elemi érdeke a Szegedi Tudományegyetemnek, hogy a gimnáziumi oktatásban megadja azt a támogatást a diákoknak és a kollégáknak, ami segít ebben a meglehetősen bonyolult oktatási rendszerben tájékozódni. Hozzásegíti a diákokat, hogy ne rossz érzéssel vegyenek részt ebben a folyamatban, hanem legyen esélyük arra, hogy élvezzék a felsőoktatás nyújtotta szabadságot, lehetőségeket, és a világszintű képzés révén kitáruljon számukra a világ – beszélt az együttműködés lényegéről prof. dr. Zakar Péter.

Somogyiné Ambrus Erika, a Péter András Gimnázium és Kollégium főigazgatója az aláírás előtt felvázolta az iskola történetét és méltatta a névadó munkásságát. - Az iskola tantermeiben és folyosóin közel száz éve mindennap érték születik, és ezáltal gazdagabbá válik városunk, térségünk is. Úgy vélem, van mivel büszkélkednünk: szép sikereket értünk el tanulmányi, kulturális és sport területen. Volt tanítványaink szívesen emlékeznek az itt eltöltött évekre, és sokan hozzák vissza gyermekeiket is iskolánkba. Sokat teszünk azért közösen, hogy kialakuljon iskolánk sajátos arculata, folyamatosan gazdagodjon kapcsolatrendszere. Ez a mai alkalom is jó lehetőséget teremt erre. Reményeim szerint ma egy olyan összefogás veszi kezdetét, amely az intézmények szakmai együttműködése mellett, azon túl is mutatva, a jövőben lehetőséget nyit meg diákjaink, kollégáink, és térségünk előtt is – fogalmazott Somogyiné Ambrus Erika.

- Pezsgő szellemi és kulturális közegek egymásra találása, középiskolai tanárok, egyetemi oktatók, professzorok közös szakmai párbeszéde veszi kezdetét a mai nappal. Kívánom, hogy közös döntésünkkel, az egyetem és a gimnázium együttműködésével hosszú távú, sikeres kapcsolati háló jöhessen létre – mondta Teleki-Szávai Krisztina, a Gyulai Tankerületi Központ igazgatója. Nagy elődeink közül Kőrösi Csoma Sándort, kortársaink sorából Karikó Katalint és Krausz Ferencet hozta példaként arra, hogy ilyen kivételes tehetségek csakis a sokszor láthatatlan, mégis mindig tetten érhető összefogás mentén tudtak csak kibontakozni.

Macsári József, Szeghalom polgármestere köszöntőjében kitért arra, hogy majdnem száz éve meghatározó szerepet játszik Észak-Békésben a Péter András Gimnázium. Ez Péter Andrásnak köszönhető, aki 1907-ben végrendeletében a városra hagyta vagyonát azzal a céllal, hogy református gimnáziumot alapítsanak a Sárréten, növelve az itt élő gyermekek esélyeit a továbbtanulásra. A polgármester büszkén sorolta, hogy az iskola részt vesz a Honvéd Kadét Programban és nyelvvizsga helyként tartják számon.

„A Szegedi Tudományegyetem partneriskolája” – ez olvasható azon a táblán, amelyet prof. dr. Zakar Péter leplezett le az iskola, a tankerület és a város vezetőjével az együttműködési megállapodás megkötésekor. Az iskola életében meghatározó eseményre ünnepi torta is készült, amely az egyik szülő alkotása volt.

Vida-Szűcs Imre


Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek