Szegedi Tudományegyetem, Gazdaságtudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Információk  --  Hallgatóinknak  --  HÖK  --  Közgázoló  --  Közgázoló 2014. március

Diplomán innen és diplomán túl, (Ön)fejlesztési módszerek a munka világában

coaching-tabla-Copy

Március 11-én a GTK aulájában, egy kötetlen, beszélgetős előadás keretein belül informálódhattunk Puskás Krisztinától – aki az IBV Hungária Kft. HR vezetője – a tréningről és coachingról, pszichológiáról és üzletről, és mindenről, ami közelebb visz önmagunkhoz és a munka világához.

Március 11-én a GTK aulájában, egy kötetlen, beszélgetős előadás keretein belül informálódhattunk Puskás Krisztinától – aki az IBV Hungária Kft. HR vezetője – a tréningről és coachingról, pszichológiáról és üzletről, és mindenről, ami közelebb visz önmagunkhoz és a munka világához.


Isten hozott a munka világában!
Egy friss munkavállalónak, aki a sikeres felvétel után megkezdi munkáját egy cégnél a legfontosabb, hogy képes legyen tanulni az apró, kis feladatokból, mert ha erre képtelenek, akkor – legyen bármilyen magas fokú tudást tanúsító papírjuk- értéktelenné fognak válni a munkáltató számára. Ami pedig a papírokat illeti, általában bőven elegendő egy közgazdászdiploma és egy társalgási szintű nyelvtudás, aki viszont HR-es szeretne lenni, annak el kell mélyítenie munkajogi ismereteit.


Az interjún fontos a határozottság és összeszedettség, a megfelelő testbeszéd. Érdemes a HR-es kérdésekből felkészülni és ha megkérdezik milyen bért szeretnénk, akkor érdeklődni kicsit a cégük bérstruktúrájáról és csak utána mondani konkrét összeget. A papírok mellett szintén elengedhetetlen, hogy legyen célirányos szakmai tapasztalatunk is, azonban ha mindezen kritériumoknak eleget tettünk és még sem minket választott a HR-es akkor se csüggedjünk, mivel a HR-esek tudják, hogy mit miért csinálnak, bár megemlítendő, hogy néha ebből adódhatnak a cégen belül belső konfliktusok a HR-es és a főnök között, ugyanis mondjuk a HR-es szeretne felvenni egy ígéretes pályázót, de a főnöknek egy munkát kereső ismerőse jelentkezik, akkor valószínű, hogy őt veszi fel és nem téged, aki jobb voltál, sajnos ez is benne van a pakliban.

Mindezen kívül igen fontos, hogy milyen a stressztűrő képességünk, mert ha az alacsony, akkor semmiképpen sem válasszunk olyan munkahelyet, ahol agresszív a főnök, mivel ez érzelmileg teljesen ki fog minket csontozni, míg ellenben egy magasabb stressztűrési képességgel rendelkező munkavállalónak már ez kevésbé jelenthet problémát.


Az önfejlesztés
A siker legfőbb kritériuma, a fejlett személyiség, enélkül ugyanis senki sem lehet igazán eredményes. Ehhez azonban kemény munka és kitartás szükséges. Mindebben pedig segítséget nyújt a coach, aki tulajdonképpen egy lelki tréner. A Coaching a tanácsadástól eltérően nem konkrét megoldást ad 1-1 problémára, hanem lelki felkészültséget a dolgokhoz és egy fajta látásmódot, hiszen az emberek saját perspektívájuk miatt nem képesek meglátni a megoldásokat, éppen ezért rá kell őket vezetni. Ez nagyon fontos, hiszen mindenkit csak olyan célok fognak motiválni, amit önelhatározásból akarnak és nem mások kedvéért. A személyiségfejlesztés alapköve pedig az Önismeret. Erre van egy 30 pontos ún. önteszt, ami szerint 30 pontban le kell írni, hogy mi jellemző ránk, és 30 dolgot, amit mások gondolnak rólunk. Leginkább a feladat második fele jelent igazi kihívást, hiszen senki sem szereti a kritikát és bizony nem feltétlen esik jól ha azt látjuk, hogy a 2 nem kongruens egymással, azonban a fejlődésnek meg kell fizetni az árát – méghozzá az utolsó fillérig!


Két fő típusa van a coaching-nak. Az első az ún. life típusú pl. elköltözzön e a munkahely kedvéért valahova valahonnan – leküzdve az ismerősök és a baráti kör elvesztésének aggodalommal teli gondolatát. A másik ilyen az a business típusú pl. ha ki kell rúgni 10 emberből 5-öt létszámleépítés miatt, akkor képes legyen támaszt kapni ehhez, de a döntést magának kell meghoznia. Vagy ha pl. egy mozdonyvezető elüt valakit, akkor fél évre szabadságot kap és lelki kezelést, hogy fel tudja dolgozni a történteket.


A pszichológiai módszerek igen fontosak a munka világában az alkalmazottak kiválasztásánál, de a vezetők és HR-esek kiválasztásánál ez még hangsúlyosabb és nincs is komikusabb szituáció annál, mint amikor egy HR-es interjúztat egy másik HR-est. Az önfejlesztés azonban a fiatal és – valószínűleg ebből adódóan- tapasztalatlan vezetőknél a leghangsúlyosabb, ugyanis felelősségteljes munkakörükből adódóan ez elengedhetetlen, mint ahogy megengedhetetlen a megfelelő érzelmi intelligencia hiánya is. Itt pedig nem „nyálas” dolgokról van szó, hanem pl. arról, hogy képes legyen másokat meghallgatni és legyen megfelelő mértékű empátiája. Aki bármikor képes motiválni munkavállalóit – fizetésemelés nélkül is – akár egy elismerő szóval, hiszen ez sokkal fontosabb mint gondolnánk, és bár az alkalmazottak a fizetésemelésre vágynak legjobban, ez mégis sokkal motiválóbb lesz számukra és egyébként is mindenkit teljesen más motivál, de legjobban motiválni mindenki csak önmagát tudja.


Kucsik László

A kép forrása: visionandshine.hu/life-coaching